
Много преди метаданните да станат тема на почти всеки разговор, в който се обсъждат SEO, стратегии за съдържание и on-page елементи на страниците, Джейсън Скот пише:
Метаданните, както виждате, са наистина любовна бележка – тя би могла да бъде адресирана до вас, но всъщност тя е и любовна бележка, адресирана до човека след вас, или до машината след вас, с която бележка сте спестили някому времето да търси неща като просто сте посочили какво точно е това нещо.
Цитат от блога на Джейсън Скот. (Jason Scott’s Weblog)
Казано иначе, всеки път, когато си направите труда да опишете текста си с метаданни, правите услуга на хората, които ви търсят и на търсачките, които опосредстват това търсене. Най-просто метаданните са данните, с които се описват различни дигитални или физически обекти, за да се улесни класификацията им и заедно с това достъпът и съхранението им да са добре уредени.
Откакто този израз „Metadata is a love note to the future“ се появява през 2011, вече повече от 7 години, думите отекват под най-различна форма – от цитирания в университетски изследвания до тениски с израза.
Още по-интересен факт е, че годеницата на Джейсън Скот – Рачел Ловингер, също се занимава с метаданни и съдържание. В нейния The Nimble Report , посветен на дигиталното съдържание и структурата зад него, Ловингер говори за това, че дигиталните медии не трябва да имат същите физически ограничения като традиционните медии и че това създава нов потенциал за нас пишещите да анжагираме хората със съдържание и да създаваме преживявания чрез текстовете си. Връзката с метаданните е през идеята, че описаният с метаданни текст е:
- Лесен за откриване
- Лесен за използване под различни форми
- Отворен към най-различни комбинации с друго съдържание
Сами виждате колко е важно, текстът в Мрежата – като основен дигитален обект (и на любов, но и на обработване от търсачки), да си има своите добри метаданни.
Ловингер е и един от хората, помогнали много в създаването на една прекрасна книга по тема, която вълнува всеки изкушен от писането в Мрежата: уеб съдържанието. Написана през 2012, книгата е актуална и днес. Казва се Съдържание навсякъде: стратегия и структура за съдържание, готово за бъдещето (Content Everywhere Strategy and Structure for Future-Ready Content) и ни учи на това колко са важни метаданните за един текст. В книгата четем:
Добрият текст не е достатъчен. С нарастващия брой канали и устройства – а и с увеличаването на очакванията от страна на потребителете информацията да бъде споделяна и предавана бързо – се нуждаем от съдържание, което може да стигне до повече места, по-бързо.
Цитатът е от първата глава от книгата, която е достъпна свободно на сайта на издателя й тук: https://rosenfeldmedia.com/books/content-everywhere/#excerpts .
Книгата си струва и е покана за това да спрем да мислим за съдържанието като нещо статично, стоящо само на едно място, и да започнем да мислим текстовете си и като фрагменти, частици от голямата екосистема на Мрежата, които летят по-най-различни канали и устройства, на крилете на метаданните, или окрилени от любовта към бъдещето.
Стана ли ви интересно?
На Уеб Скрипториум Петър Николов ще ни покаже как да слагаме в текстовете си метаданни и така да пращаме любовни бележки към бъдещето!