Уеб текстовете са уникални с това, че могат да ни служат като инструменти за свързване. Свързване с други текстове и свързване с разнообразни публики. И както всеки инструмент, колкото по-добре знаем защо го използваме, толкова по-добре ще ни служи той.
Обикновено прибягваме към писане в Мрежата и присъствие онлайн чрез блог съдържание, защото имаме нужда от по-добри позиции в Google или защото сме решили да се заемем с дигитален макетинг, който да увеличи продажбите ни. Това са разбираеми причини, но към тях има и още няколко, по-дълбоки. Можем да ги открием, когато вместо да разглеждаме текстовете си в Мрежата като „производство’ на съдържание, помислим за тези текстове по-абстрактно – като една чудесна възможност за създаване на безброй взаимоотношения и изграждане на мостове между привидно отдалечени хора, бизнеси и области.
Тогава по-дълбоките причини да се публикува текст в Мрежата стават по-разбираеми. Виждаме, че да публикуваме един текст онлайн означава да се свързваме с възможността да използваме по съвсем нов начин комуникацията между бизнеси, индивиди и общности.
Писането отвъд думите и бизнес целите
Колкото по-добре разбираме и използваме този нов начин на комуникация, толкова по-ефективно ще е свързването ни с потенциални клиенти и читатели чрез текста.
Писането в Мрежата е много повече от видимата си част (особено когато става дума за корпоративно съдържание): публикации в блогове, съдържание на уебсайтове, текстове за бюлетини, описания на продукти и т.н. Под тази видима повърхност стои една динамика от процеси и преживявания, от потоци от данни и обмен на мисли и идеи, които отварят безброй възможности за свързване, споделяне и израстване. За да достъпим тези възможности, трябва добре да знаем защо публикуваме един текст.
Голямото Защо? на всеки текст в Мрежата
Можем да открием своето по-всеобхватно „Защо?“ като си отговорим на четири основни въпроса, когато започваме да пишем текст в Мрежата:
- Защо искам да публикувам в Мрежата?
- Каква е целта на писането и комуникацията ми в тази дигитална среда?
- Как възприемам публиките си и как искам те да ме възприемат?
- С какви думи искам да се свързвам и да ме свързват?
- Колко ресурс мога да отделя за да общувам качествено с хората онлайн?
След като си отговорим на тези въпроси, ще имаме по-ясна представя за цялостната си стратегия за създаване на текстове. Какви текстове ще създаваме, чии нужди и интереси от съдържание ще задоволяваме и най-важното как ще общуваме с различните аудитории, читатели на тези текстове.
Една такава яснота в комуникацията ще ни помогне не само да пишем по-добре, но и да общуваме по-структурирано, с добре оформени думи и цели.
Текстът като дигитален отпечатък
Като автори на текстове в Мрежата можем да си позволим да бъдем много по-автентични в комуникацията си, когато пишем така, че всеки наш текст да бъде дигитален отпечатък на споделено знание, нова информация и новооткрити територии на разбиране и общуване.
Хареса ли ви една такава перспектива към текста в Мрежата? Може би ще ви е интересно да разгледате и програмата на Уеб Скрипториум?